Łańcuch ludzi – STOP ODKRYWCE!

Posted Lipiec 23rd, 2014 by admin. Comment (0).

Informacje ze strony lancuchludzi.pl:

23 SIERPNIA OŚMIOKILOMETROWY ŁAŃCUCH LUDZI POŁĄCZY SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W GRABICACH (POLSKA) Z KOŚCIOŁEM W KERKWITZ (NIEMCY). TO PROTEST LUDZI PRZECIWKO PLANOWANEJ KOPALNI ODKRYWKOWEJ, KTÓREJ ZBUDOWANIE OZNACZAĆ BĘDZIE POTENCJALNĄ KATASTROFĘ SPOŁECZNĄ I EKOLOGICZNĄ.

ENERGIA SZKODLIWA DLA LUDZI I ŚRODOWISKA

W należących do rejonu Łużyc gminach Gubin i Brody (woj. lubuskie) zdecyduje się przyszłość polskiej energii. Planowana przez korporacje i rząd eksploatacja złóż węgla brunatnego oznaczać będzie nie tylko dewastację terenu, ale też wysiedlenia od 2 do 3 tys. osób.

Jeśli plany budowy kopalni odkrywkowej dojdą do skutku, w regionie dojdzie do jednej z największych klęsk ekologicznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Koncerny węglowe, takie jak Vattenfall i PGE planują wydobycie miliardów ton węgla brunatnego, który ma być spalany w elektrowniach węglowych, emitujących szkodliwe dla zdrowia pyły i substancje toksyczne. Realizacja planów wiązać się będzie z wyburzeniem całych wsi i wywłaszczeniem nawet 3 tysięcy ludzi. Po polskiej stronie, zniszczonych może zostać aż 15 wsi. Atrakcyjny przyrodniczo i kulturowo region przez długie dekady nie będzie nadawał się do zamieszkania. Potrzebujemy wielu odważnych ludzi, aby spróbować powstrzymać tę katastrofę. Potrzebujemy Ciebie!

ROZWIĄZANIEM JEST ENERGETYKA OBYWATELSKA

Gminy Gubin i Brody  są położone na złożach węgla brunatnego. Złoże rozciąga się poza granicę Polski. Po niemieckiej stronie od lat trwa eksploatacja złoża. Ogromne koparki czerpakowe wydobywają węgiel, tnąc przy tym ziemię, niszcząc domy i kościoły, boiska szkolne oraz cmentarze.

Jednak czas węgla brunatnego się skończył! Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba instalacji produkujących energię z przyjaznych ludziom i środowisku odnawialnych źródeł energii (OZE). Rośnie liczba prosumentów, czyli podmiotów zarówno konsumujących jak i produkujących energię w mikroelektrowniach. Rośnie też sprzeciw wobec wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową w Polsce, Niemczech, Czechach i w wielu miejscach na całym świecie.

Coraz więcej ludzi zaczyna to rozumieć: węgiel brunatny niszczy naszą przyszłość. Każda nowa kopalnia odkrywkowa jest zamachem przeciwko energetyce obywatelskiej, w ramach której każda i każdy z nas ma możliwość produkowania energii z OZE.‎

ŁAŃCUCH LUDZI – STOP ODKRYWCE

Ty także możesz w tym pomóc i poprzeć sprzeciw wobec planów wydobycia węgla metodą odkrywkową.

Przyłącz się do międzynarodowej akcji 23 sierpnia 2014 r. Wielotysięczny łańcuch ludzi połączy ze sobą dwie zagrożone miejscowości: polskie Grabice i niemiecki Kerkwitz. Jedynie jednocząc się jesteśmy w stanie zagwarantować sukces rewolucji energetycznej – sprawmy, by węgiel oraz energia jądrowa stały się przeszłością, a także przyczyńmy się do tego, aby przyszłe źródła naszej energii były w 100% odnawialne!

Więcej informacji na stronie: lancuchludzi.pl.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.